29 EKİM DÜNYA İNME GÜNÜ
31 Ekim 2022


İNME (FELÇ) NEDİR?

İnme, beynin belli bir kısmındaki kan beslemesinin kesintiye uğraması durumunda ortaya çıkan tıbbi bir acil durumdur. Oksijen ve besinler tarafından beslenemeyen beyin hücreleri birkaç dakika içinde ölmeye başlar. İnme; iskemik  ve hemorajik olabilir. Dünyada 1 yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya genelinde  ölüm nedeni olarak 3. sırada yer almaktadır. Yüzde otuz kalıcı sakatlık gelişmektedir ve ciddi ekonomik yük getirir. İnme önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

·      İskemik inme, daralmış ya da tıkanmış arter damarları nedeniyle (%85)  daha çok karşılaşılan bir tablodur. Oluşan kan pıhtısı bulunduğu damarı tıkayabilir(trombotik inme); ya da kopan pıhtı hareket halinde iken beyin dokusunda  başka bir damarı tıkayabilir (embolik inme).

·      Hemorajik inme, beyindeki kan damarlarının yırtılması ya da parçalanması sonucu gelişir. Dayanıksız damar cidarı ve yüksek tansiyon nedeniyle damar bütünlüğü bozulur ve kan dışarı sızar. Beyin içinde olursa intraserebral kanama, beyin yüzey dokuda olursa subaraknoid kanama denir.

Risk Faktörlerini azaltmak için; hipertansiyon kontrolü sağlanmalı, sigara ve alkolden uzak durulmalı, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalı, dengeli beslenme(yağ, şeker, tuz oranını azaltma) alışkanlığı kazanılmalı, sebze ve meyve tüketimini arttırmalı, kilo kontrolü, düzenli uyku alışkanlığı ve sağlıklı yaşam tarzı benimsenmelidir.

Belirtiler;

·Konuşma bozukluğu,

·Yüz felci, uyuşukluk, kol veya bacak uyuşma ve his kaybı,

·Görme bulanıklığı ve görme kaybı,

·Baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı,

·Denge ve koordinasyon kaybı

 

“Belirtileri erken tespit edip müdahaleyi erken yapmak hayat kurtarır ve  hasarı en aza indirir. ”

İnme sonrası; bellek kaybı, konuşma zorluğu, yutma kaybı, hissizlik ve karıncalanma, kronik ağrı, depresyon, kalıcı sakatlıklar, bası yaraları olabilir. 

Tıbbi tedavi sonrasında hastalar; ihtiyaca göre rehabilite edici tedaviye yönlendirilir. Fizik tedavi; eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri, denge ve yürüme eğitimleri, nörofasilitasyon teknikleri gibi konvansiyel tedavi yaklaşımları ile birlikte robotik rehabilitasyon, havuz tedavileri, ayna tedavileri, zorunlu kullanım tedavileri, sanal gerçeklik tedavileri, biofeedback, fonksiyonel nöromusküler elektriksel stimülasyon, transkranial magnetik stimülasyon teknikleri gibirehabilitasyon yaklaşımları,  psikolojik terapi ve ağrı yönetimi, konuşma terapisi, mesleki terapi programlanabilir.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ...