Doğum Salonu ve Bekleme
08 Haziran 2023

     Doğum salonlarımız, hastane ek binamızda 03.04.2023 tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı.  Bünyesinde 5 adet TDL (travay, doğum, lohusa) odası, 1 acil müdahale odası bulunmaktadır. Odalarımızın tamamında tuvalet ve banyo, refakatçı yatağı olabilen koltuk ve telelvizyon bulunmaktadır. Son teknolojiye göre düzenlenmiş olup hijyen, mahremiyet ve konfor alanları sağlamaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız ve profesyonel sağlık çalışanlarımızla 7/24 hizmet vermektedir.

     Doğum Salonumuz, çağın gereğine uygun hizmet vermeyi; yeni doğum yapan anne ve bebeğe huzurlu ve konforlu ortam sağlamayı hedeflemiştir. Doğum fizyolojik bir olaydır, fakat uygun olmayan şartlarda gerçekleşen doğum hem anne hem de bebekte stres seviyesini arttırır. Artan stres seviyesi de sağlığı tehdit edecek durumlara sebebiyet verebilir. Doğum esnasında herhangi bir problem yaşanmasa bile doğum sonrası uyum süreci olan lohusalık ve emzirme döneminde  adaptasyonu  zorlaştırabilir. Anne adaylarımızın hastanemize kabulü sonrasında hem fiziksel hem de psikolojik adaptasyonu için doğum egzersizleri, pilates topu ile egzersiz, nefes teknikleri, sırt masajı, kısa süreli adımlamalar, ılık duş, sancı sürecinde de çorba, hoşaf, yoğurt, muhallebiden oluşan travay diyeti sağlanır. Doğum başladığında anne adayımız kendi odasında, doğum masasına dönüşen yatağında doğumunu gerçekleştirir.

     Lohusalarımız normal doğum sonrası en az 24 saat, sezaryen sonrasında ise  en az  48 saat takip edilir. Anne sütü ve emzirme, kişisel hijyen epizyo bakımı,  anne ve  bebeğin sağlığı bakımından    sağlık  kuruluşuna  başvurulacak  tehlike  belirtileri,  üreme  sağlığı,  kontrol  ve bebeğin aşı zamanları ile ilgili eğitimler verilir.

     Bebeğin  yenidoğan  doktoru tarafından  ilk  muayenesi   yine aynı   oda içinde  yapılır. Böylece  anne ve  bebek  hep aynı   odada    kalır ve    birbirinden   ayrılmaz.  Doğumda    tüm bebeklere Hepatit B Aşısı, K vitamini,  İşitme  Taraması ve  Konjenital  Kalp  Hastalığı Taraması yapılır. Ulusal yenidoğan tarama programındaki hastalıklar (fenilketonüri, biyotinidaz eksikliği ve hipotiroidi) için bebeklerin ilk topuk testi kanı alınır.

    “Anne Bebek Dostu” olan hastanemizde poliklinik hizmeti alan gebelerimiz, hastane bünyesinde profesyonel hizmet veren, “Gebe Okulu” ile  desteklenmektedir. Gebelerimize üreme sağlığı, gebelik, doğum, emzirme  ve bebek bakımı konu başlıklarını içeren 3 günlük (ücretsiz) grup eğitimleri ve sonrasında da danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. Genç nüfusa sahip olan Selçuklu bölgesinde bulunmamız nedeniyle bu anlamda ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede hizmeti amaçlamaktayız.